Na našej dovolenke na Sardínii sme sa rozhodli, že si požičiame auto. Vyhliadli sme si požičovňu a ochotný, šarmantný Talian nám rád všetko vysvetlil. Anglicky vedel o niečo horšie, ale pochopili sme všetko. Aspoň vtedy sme si to mysleli. Zaplatili sme 200eur za prenájom. Zobrali sme autíčko, malý Nissan Micra, krásny biely čistučký s plnou nádržou a vyrazili na našu cestu do Cala Gonone na juh Sardínie. Autíčko nám celú dovolenku poctivo slúžilo, klíma fungovala, nádrž vydržala na celý čas. Predposledný večer som si všimla na našom krásnom bielom autíčku škrabanec na šoférových dverách. Však jasné, to sa môže stať, veď milý a ochotný pán v požičovni povedal, že škodu na aute do 1500eur máme poistenú v cene prenájmu. Pomyslela som si, že podľa mojich skúseností s lakovaním auta to nebude stáť viac ako 1500eur a nechala som to tak. Po absolvovaní 5 prekrásnych dní cestovaním po Sardínii sme ráno v deň nášho odletu spokojne vyrazili na letisko vrátiť auto. Naivne sme si mysleli, že auto dotankujeme po ceste do Olbie. Fakt sme boli dosť naivní a samozrejme, že široko-ďaleko nebola žiadna otvorená pumpa.  Na pumpe v Golfo Aranci síce bolo napísané OPEN NONSTOP, ale pre Talianov je nonstop asi od 9-12 a od 16-20. V iný čas tam zrejme nikto nie je a turista – pomôž si sám. Vybrali sme sa podľa nášho GPS na najbližšiu pumpu. Samozrejme, nás GPS doviedlo do opustenej industriálnej zóny Olbie, kde by som nevystúpila ani keby mi za to mali zaplatiť. Po dvoch presmerovaniach našej tety navigátorky sme dotankovanie vzdali s tým, že nás to vyjde len 15eur za dotankovanie plus benzín. Benzín do našej malej Micry nemôže vyjsť viac ako 35eur. S týmto sme auto odovzdali pri okienku požičovne. Vysvetlili sme, že sa nám nepodarilo dotankovať, na čo nám pán v najlepších rokoch povedal: NO PROBLEMO. S pocitom NO PROBLEMO sme sedeli v gate, keď to prišlo. Zazvonilo mi na mobile talianske telefónne číslo a teta mi lakonicky oznámila, že ten škrabanec na šoférových dverách musíme zaplatiť. Začala som jej namietať, že predsa máme zaplatenú škodu do výšky 1500eur v prenájme.  Samozrejme, že nič z toho neplatilo. Dva dni po návrate mi na mail prišli fotky našej krásnej bielej čistučkej Micry. Už nebola krásna čistučká, ale doškriabaná skoro všade iba na značke nie. Skrátka niekto jej načal celu fasádu odpredu až dozadu. Celá hotová som otvárala jednu prílohu za druhou a nestačila som sa čudovat. Poslednou kvapkou bolo posledná príloha, kde stálo, že od nás chcú 850eur uhradiť za materiál a prácu pri nastriekaní našej Micry. Skoro som z kože vyskočila a začala si búchať hlavu o stenu. Žiaľ, ani toto mi nepomohlo a danú sumu si požičovňa uplatnila. Náš prenájom nás z 200eur vyšiel až cca 1150eur na 5 dní. Naúčtovali nám 93eur za dotankovanie, skrátka najdrahší benzín, aký som kedy tankovala. Ďalšia položka bolo 200eur za prenájom a zvyšok bola už spomínaná škoda.

Aké ponaučenie z nášho príbehu vyplýva?
Nuž, asi tak pár by som ich vymenovala:
Vždy si na auto dávajte najvyššie možné poistenie, stále to vyjde lacnejšie ako škoda, ktorú ste Vy ani nespôsobili a musíte ju nakoniec zaplatiť.
-Nespoľahnite sa na to, že aj keď ste dvaja inteligentní ľudia a obaja ste pochopili, že poistenie je zahrnuté v prenájme, a že to ten dotyčný aj tak myslel.
Vždy čítajte, čo podpisujete, toto bola naša najhlúpejšia vec, ktorú sme spravili (a že inteligenti…).
Dotankujte tak deň vopred, aby ste neboli prekvapení, že žiadna pumpa po ceste nie je otvorená.
-Vždy, keď auto odovzdávate, dajte si záležať na tom, aby ho od Vás niekto kompetentný prevzal. Obzrite si ho a prípadne si urobte fotky, ak ste nejakú škodu zbadali (dátumovník vždy zapnutý).
Verím, že ponaučenie si z našej predraženej, ale úžasne krásnej a romantickej dovolenky vezmete.

Prajem krásne cestovanie a veľa malých, bielych, čistučkých, ale hlavne spoľahlivých Mikričiek.

Tatiana Hrabovská

Ubytovanie na Sardínii

Foto: Autor

Súvisiace články:

Malý veľký sprievodca kávičkovania v Taliansku I.

Sicília, malá sonda do histórie a miestnej mentality I.

Naša inkriminovaná Mikrička

Lezecký raj Cala Luna