Ak ste už na Sicílii boli, tak mi isto dáte za pravdu, že ide o nevyčerpateľnú P1200880-1klenotnicu pamiatok, ktorá nikdy neprestane fascinovať…

Sicília našťastie nie je tak „zamorená turizmom“ ako napríklad Capri. Najturistickejšie miesto Sicílie je zrejme Taormina. O nej a o miestach ako Catania, Syrakúzy, Palermo, Agrigento sa už veľa popísalo, ale Sicília ponúka omnoho viac. Jej pravú tvár skôr odhalíme ďalej od fabrík na turizmus…

Menej nabubrenou alternatívou Taormíny je Cefalù. Určite neurobíte chybu, ak zavítate aj do okolitých mestečiek v pohorí Madonie. Slávne sú Petralia Soprana a Petralia Sottana. Mne však viac prirástlo k srdcu Geraci Siculo. Nadpozemsky pokojné mestečko vysoko v horách. Úzke uličky s kamennou dlažbou sa vinú až k starej pevnosti. Pri dobrej viditeľnosti sa dá dovidieť až na rozoklaný vrchol kolosálnej Etny. Pre vizuálne dojmy z tejto oblasti odporúčam tvorbu fotografa menom Antonio Illardo. Jeho fotky si môžete pozrieť na týchto odkazoch:

Antonio Illardo I. a Antonio Illardo II.

Okrem malebných horských miest za zmienku rozhodne stoja mestá v juhovýchodnej časti ostrova. Početné zápisy medzi lokality UNESCO síce turizmus rozhýbal aj v týchto končinách, ale stále tu uvidíte veľa pôvodného pôvabu. Oblasť je charakteristická jedinečnými komplexmi barokovej architektúry, ktoré vznikli po ničivom zemetrasení v roku 1693. Túto a ďalšie oblasti z perspektívy cyklistu dokumentuje táto stránka.

Najviac ma očarilo mestečko Scicli. Lonely Planet mu v edícii venovanej Sicílii venuje iba 5 riadkov, ale o to pravdepodobnejšie je, že budete jedinými turistami v meste. Scicli mimoriadne čisté a pokojné, umiestnené v nádhernom kaňone. Zdobí ho prekvapivé množstvo barokových  kostolov a palácov. Najromantickejšie miesto sú azda zrúcaniny pevnosti a kostola San Matteo, ku ktorej sa vyštveráte po uzučkých uličkách a schodíkoch. Krásny je aj kostol Sv. Bartolomea a palác Beneventano. Obzvlášť počas siesty, ktorá sa na Sicílii pevne dodržiava, je Scicli mimoriadne tiché až si tam pripadáte ako v mestečku duchov. Možno stretnete pár dôchodcov a voľne sa povaľujúce mačky. Pre mesto je tiež charakteristická bledá farba miestneho vápenca a jasná zeleň vegetácie či už paliem a oleandrov na uliciach alebo krov na stenách kaňonu. Dostať sa do Scicli nie je ťažké, ale konkurencia okolitých miest je naozaj tvrdá: Noto, Mòdica, Ragusa, Caltagirone alebo ďalšie magnety na turistov ako Sirakúzy, a Villa Romana del Casale (mimochodom, všetky na zozname svetového dedičstva UNESCO) odpútavajú pozornosť od tohto ospalého priateľského mestečka.

Ďalšia perla je mestečko Tindari na severnom pobreží. Jeho silueta vás upúta. Kostol (často mylne vydávaný za kláštor) na skalisku vidno už zďaleka. Kostol predstavuje dôležité pútnické miesto, soška čiernej madony, ktorá si vraj toto miesto sama vybrala, je totiž zázračná. Ak vás tento fakt sám o sebe neohúril, tak stačí ísť od kostola pár metrov na západ. Tam sa totiž nachádzajú snáď jedny z najlepšie umiestnených antických ruín. Grécke divadlo, kúpele so zvyškami mozaík a fresiek, bazilika sú len časť tučnej dávky, ktoré vaše oči dostanú. Dojem totiž umocňuje úchvatný výhľad na hory a more. Nie však na hocaké more. Pod Tindari sa nachádza unikátny pieskový útvar v tvare jazyka s malými lagúnami. Kúsok ďalej natrafíte na činnú sopku, ostrov Vulcano. Ak je dobrá viditeľnosť, tak rozlíšite aj ďalšie ostrovy (Lipari, Salina, Alicudi, Filicudi, Panarea, Stromboli…). Na pevninskej časti vás zasa čaká výhľad na Peloritánske vrchy s majestátnym štítom Rocca Novara a Nebrodské vrchy. Pri istej dávke šťastia možno uvidíte aj Etnu, tá býva často skrytá za mrakmi.

Na Sicílii je  však ďaleko viacej magických miest. Vybrať si zle je málo pravdepodobné, preto najväčšia chyba, ktorá vám reálne hrozí, je prísť na príliš krátku dobu :).

Ivan Zelko

Foto: Autor

Letenky a ubytovanie na Sicílii

Súvisiace články:

Sicília II. – pre začiatočníkov

Sicília, malá sonda do histórie a miestnej mentality I.

Scicli

Scicli

Scicli, Palazzo Beneventano

Scicli, Palazzo Beneventano

Scicli

Scicli

Scicli

Scicli

Scicli, San Bartolomeo

Scicli, San Bartolomeo

Scicli

Scicli

Scicli, San Matteo

Scicli, San Matteo

Tindari, pohľad z Marinello

Tindari, pohľad z Marinello

Tindari, Etna

Tindari, Etna