Slovenský vianočný stromček je v Kanade najkrajší.

Národné Kanadské múzeum civilizácie pri Ottawe vyhlásilo minulý rok prvý ročník súťaže zdobenia vianočných stromčekov a Slováci si ihneď získali srdcia Kanaďanov.

Návštevníci múzea dali najviac hlasov nášmu „cookie tree”, teda medovníkovému stromčeku.
Bohužiaľ, tento rok majú Slováci súťažiť „zakázané“. Nik zo Slovákov sa ale nehnevá. Minuloročný víťaz má v múzeu čestné miesto a meria tri metre, teda o meter viac ako súťažiace vianočné stromčeky.

Slovenská komunita v Ottawe sa aktívne zapája do kultúrneho života, preto účasť v tejto súťaži bola samozrejmosť. Avšak, o možnosti zdobenia vianočného stromčeka v múzeu sa Slováci dozvedeli len náhodne. Ján George Frajkor, člen Kanadskej slovenskej ligy v Ottawe, prezradil, že o súťaži ho vlastne nik neinformoval: “Prezeral som si web stránku Kanadského múzea civilizácie, a keď som objavil, že múzeum organizuje takúto súťaž, na poslednú chvíľu som kontaktoval vedenie múzea, či sa môžeme prihlásiť.”
Zdobenie tradičného slovenského vianočného stromčeka vôbec neprebiehalo hladko. Slovenské dievčatá, ktoré zdobili vianočný stromček museli rešpektovať striktné pravidlá múzea, keďže všetky prírodniny museli byť výlúčené.
“Zvolili sme si tradičnú slovenskú výzdobu. Vyrábali sme zdobené medovíčky, ale s nimi bol veľký problém, keďže sme dostali inštrukcie, že na stromčeku nesmelo byť nič potravinové alebo organické. Medovníčky sme museli lakovať špeciálnymi prípravkami, až medovníčky stratili chuť, voňu a farbu, ale našťastie vyzerali autenticky. Použili sme ozdoby zo šúpolia, ale tie museli najprv skončiť v mrazničke. Zdobili sme aj škrupinami z orechov, ktoré bolo potrebné najprv vylúskať. Taktiež sme použili umelé imitácie jabĺčok a stromček sme ozdobili aj paličkovanými dekoráciami,” hovorí Jana Hanzel, ktorá sa minulý rok pričinila k víťazstvu nášho stromčeka.
Zdobenie vianočného stromčeka trvalo niekoľko hodín, ale oplatilo sa. “Náš tromček bol medzi konkurenciou devätnástich stromčekov jednoznačne najkrajší,” dodáva Zora Menhartová, ktorá minulý rok vyrobila z medovníkového cesta nádhherný betlehem, ktorý sa z “bezpečnostných” dôvodov nemohol použiť. Múzeum sa tak chráni pred súdnym sporom od návštevníkov múzea, ktorým by mohlo byť zle, alebo by dostali alergiu na nejaké potraviny, ak by si na “stromčeku” a iných ozdobách pochutnali.
Maureen Ward, manažérka verejných programov Kanadského múzea civilizácie súhlasí s rozhodnutím návštevníkov múzea: “Stromček je nádherný a je v ňom spojená tradícia krajiny. Taktiež zapôsobili medovníčky.”
Odmenou pre minuloročného víťaza je tento rok umiestnenie na čestnom mieste v múzeu pri velikánskom okne. Tradičný vianočný stromček bude reprezentovať našu krajinu až do 9. januára.

Jana Pašková, World Business Press Online, OTTAWA